De Droom van Lin

Hoi Kraan, roept Lin en ze zwaait naar de Siberische kraanvogel die elk jaar bij haar aan de plas overwintert. Kraan is al vijftien jaar alleen. Haar oma had haar verteld dat er vroeger als zij klein was, heel veel kraanvogels bij haar aan de plas overwinterden. Elk jaar werden dat er minder tot Kraan alleen over bleef. Op een dag is Lin erg verdrietig omdat Kraan er niet meer is. Mama stelt haar gerust dat het broedseizoen is en Kraan wellicht op zoek gaat naar een partner om mee te broeden – want wie volhoudt die komt er wel.
Maar Lin is er niet gerust in. Wat als Kraan na de zomer weer helemaal alleen terugkomt? Ook opa roept vanuit de gang: 'Wie volhoudt die komt er wel!' Die nacht heeft Lin een bijzondere droom. Ze ziet oma, die vorig jaar gestorven was, en zij laat weten aan Lin dat ze zich geen zorgen hoeft te maken om Kraan. Liefde overleeft, altijd! De volgende dag gaat Lin met haar ouders en opa naar het graf van oma. 
Ondertussen heeft Kraan dagenlang gevlogen en is hij aangekomen bij de broedplaats. Hij is er helemaal alleen. Alles is stil en verlaten ... Plots schrikt hij op door een zoemend geluid dat steeds harder wordt. Er strijkt een vliegtuig neer in het moeras en er wordt een grote kist uitgehaald. Voorzichtig stapt Noa, een kraanvogel die is opgegroeid in een dierentuin, uit de kist. Kraan en Noa moeten eerst wennen aan elkaar maar dan begint Kraan te springen, zingen en dansen om indruk te maken op Noa. Zou het hem dan toch lukken om een partner te vinden? En zou Lin ooit mogen delen in het geluk? 

Géwout Esselink baseerde dit prentenboek op het  waargebeurde verhaal van Omid die in contact gebracht werd met een vrouwtjeskraanvogel, Roya. Die inspiratie leidde tot dit beklijvende verhaal. Ook de illustraties maakte hij zelf. De tekeningen zijn overwegend gemaakt met zachte geschilderde pasteltinten. In eerste instantie spreekt het boek misschien minder aan maar het zal je zeker verrassen! De afwisseling tussen verschillende emoties raakt je. Van vreugde naar verdriet, van angst, onwetendheid naar oppergeluk, ontroering ... het doet wat met een mens. Het is een mooie weergave van omgaan met geluk, verdriet en volharding want liefde overleeft altijd!

Achterin het boek kan je nog een kort stukje lezen over kraanvogels en het verhaal van Omid en Roya. En op de laatste pagina vind je een leuk stappenplan om met origami een mooie kraanvogel te vouwen.